Czym jest melasa i do czego się ją wykorzystuje?

Melasa jest lepką substancją, która powstaje jako odpad podczas produkcji cukru. Jest to lepki płyn o słodkim smaku i ciemnym odcieniu. Można zatem powiedzieć, że melasa jest produktem ubocznym w produkcji cukru. Sok ten jest gotowany w celu odparowania wody, a następnie umieszczany w wirówkach, które umożliwiają ekstrakcję kryształków cukru: powstałą cieczą jest melasa.

Do czego wykorzystuje się melasę?

Melasa nie tylko jest produktem resztkowym, ale może być spożywana i przypisuje się jej nawet korzystne właściwości dla organizmu. Zazwyczaj używa się ją do produkcji:

  • sosu sojowego,
  • brązowego piwa,
  • rumu.

Melasa jest proponowana jako alternatywny środek słodzący do cukru. Ponieważ ma umiarkowaną zawartość glikemii, dostarcza niewiele kalorii, chociaż jednocześnie zaopatruje w żelazo, wapń, potas, magnez i inne składniki odżywcze. Szara melasa jest alternatywą dla miodu dla wegan, którzy nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Melasa jest płynna, ale gęsta i idealnie nadaje się do słodzenia i dekoracji żywności.

Korzyści dla zdrowia

Zalety melasy są znacznie większe niż cukru białego, ponieważ dostarcza nam ona znacznej ilości witamin i minerałów. Wystarczy spożywać jedną łyżkę dziennie, aby otrzymać odpowiednią ilość minerałów niezbędnych do prawidłowego odżywiania, w tym żelaza, magnezu i wapnia. W ten sposób chronimy i pobudzamy organizm, a także wzmacniamy układ kostny i wspieramy rozwój narządów. Pomaga również zapobiegać chorobom serca, co jest wystarczającym powodem do włączenia go do naszej diety, zwłaszcza jeśli zastępujemy nim cukier biały. Melasa jest dobra do utrzymania skóry w czystości i spowolnienia jej starzenia się. Jest ona zawarta w kilku przemysłowych produktach kosmetycznych.

Jak melasa poprawia samopoczucie?

Dzięki zawartości witamin melasa wzmacnia również naszą witalność, a tym samym nasze samopoczucie. Jest to szczególnie przydatne przy przechodzeniu przez okresy depresji lub braku determinacji w życiu. Żelazo jest jednym z kluczy do jego zasilania w energię, które może nam pomóc w przypadku anemii; zmęczenie związane z tym zaburzeniem wynika właśnie z braku żelaza w organizmie.

Zalety melasy dla kobiet

Żelazo z melasy jest szczególnie polecane kobietom w czasie ciąży, karmienia piersią, a nawet w okresie menstruacji. Zdenerwowanie i niepokój można również leczyć melasą; w szczególności witamina B6 i wapń poprawiają sen i sprzyjają odpoczynkowi w nocy, aby czuć się energicznym rano. Kolejną zaletą melasy jest jej działanie przeciwbólowe.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com